Nová generace
středa, 12. duben 2017 23.27

Velikonoce a misionáři v cizí kultuře Doporučený

Nedávno jsem seděla s přáteli u stolu a řeč se stočila na určení data Velikonoc. Někteří kolegové vzpomínali, že různé křesťanské tradice určují Velikonoce různě. Tak jsem poznamenala, že koneckonců i židovský kalendář určuje datum Velikonoc trochu jinak. Odpověď byla: „Co mají Židé společného s Velikonocemi?"


Na této historce jsme si uvědomila, že žiju ve světě, kde o základních věcech křesťanství lidé mého věku často nic nevědí. Připadala jsem si jako misionáři, o kterých jsem četla. Domorodci kolem nich nechápali, co je hřích. Pro ně byl největším hrdinou Jidáš! Představte si to zoufalství misionáře, když vypráví o Ježíši a lidé jásají, když slyší o Jidášovi, protože jeho zrada byla zosobněním všeho, čeho si místní kultura vážila.
Jsme misionáři v cizí zemi, i když se nám to nezdá, protože rozumíme jazyku i místním zvykům. Ve škole nás nepřekvapí, jak se lidé chovají nebo jak mluví. Ale přesto se zpráva o vzkříšeném Kristu jen těžko šíří, protože lidé nerozumí, jak souvisí s jejich životem. Proč by je měl zajímat muž, který údajně před dvěma tisíci let zemřel bolestnou smrtí?


Chci vás povzbudit, že ta práce není marná. Mnozí misionáři našli Bohem inspirované řešení pro svůj problém. V tomto konkrétním případě domorodci zjistili, že Ježíš byl „dítě míru", které Bůh poslal, aby zavládl mír mezi ním a lidmi. Jidášova zrada se najedou ukázala tím, čím byla – skutečnou zradou. Protože výměna dítěte mezi kmeny byla zárukou míru a zrada na něm byla největším zločinem. Ale tento objev nebyl zásluhou misionářů, ale Božím vedením a připravováním celé kultury pro přijetí evangelia. Ale přesto je to stálo mnohou námahu a modlitby, než se tento vchod podařilo nalézt.


Jsem přesvědčená, že i ve vaší třídě a ve vaší škole jsou připravení lidé a situace, do kterých máte vstoupit a přinést svědectví o spasení. A my o tom v NG rádi uslyšíme!

Naposledy změněno středa, 12. duben 2017 23.56
Jste zde: Domovská stránka Inspirace Velikonoce a misionáři v cizí kultuře