Nová generace
středa, 21. listopad 2012 10.12

Na vánoce vánočku...

...aneb jak si udělat vánoční paarty. 

Koukni na video

Než si to pustíš, přečti si druhou kapitolu Lukáše. 

 

Podklady (download)

Všechny materiály (nutno probrat)

Co potřebuješ (minimální požadavky).

Místo. Třída (středně velká)... jedna anebo i dvě... Zkrátka a dobře: potřebuješ prostor, kam umístíš všechna příslušní stanoviště. Budeš vytvářet dráhu z těchto stanovišť. Čtyři lidi pro organizaci. Jeden uvítá a dá účastníkům papírek (nebo si to prostě vezmou sami), druhý působí překážky na cestě. Ubytování v hotelu... to záleží na provedení. Čtvrtý je komisař. A odměnu? Pro tu si při nejhorším dojdou nazpět na start (k tobě)... K tomu aby ti s tím někdo pomohl, nepotřebuje žádné zvláštní věroučné požadavky... Můžou to být tví nevěřící kámoši...

Provedení

Stanoviště 1

Úkolem číslo jedna je přečíst si text z Lukáše. Tento text jde libovolně rozepsat  o nějaké další hlášky. Tehdejší doba je totiž v mnohém podobná té naší: tenkrát to byla nadvláda Říma, která diktovala; nyní nás hojně zásobuje EU svými direktivami apod. Tady je má ukázka z VŠ kolejí. Taktéž pro zpestření můžeš lidem dát jako podmínku pro účast v soutěži, aby byli řádně přistrojeni na cestu - mít krosnu apod.

Stanoviště 2

Nyní už jsem na cestě. Teď je tvým úkolem účastníkům cestu nějak nadlepšit. Budou muset překonat překážku. Zde pouze pro inspiraci co jde dělat...

  • Sirky. Můžeš tahat tři, dvě, nebo jednu... a pak hraje soupeř (musí hrát). Kdo bere poslední sirku, prohrává a tedy nesplňuje úkol a musí znovu. Samozřejmě, že si musí vystát znovu frontu.
  • Lze udělat i překážkovou dráhu... ale přemýšlet i toho velmi... Jde o to, aby se nikomu nic nestalo. Má zkušenost je, že když to pak spustíš, lidi neberou  v zápalu boje ohled na nic... takže pozor...

Stanoviště 3

Nyní jsi v Betlémě. Označ na cestě milník "Beltém".  Úkol tvých poutníků je ubytovat se v hotelu. Z Biblického příběhu víme, že to nebylo jen tak. Lidí bylo moc a místa málo. Je nutné aby každý zaskusil a pochopil důsledky tohoto. Opět pro inspiraci jak to provést

  • Kolej: domluvení lidé (hoteliéři) s volným pokojem. Popsáno ve videu.
  • Hledat kartičky poschovávané po místnosti... aneb najdi si své místo.
  • Kartičky s úkoly... něco jako aktivity. Každý si vylosuje a musí úkol splnit, aby se ubytoval.

Stanoviště 4

Blížíme se k vrcholu akce: je tu sčítací komisař. Má nespočet dotěrných otázek.

  • Nesmyslné otázky: číslo nohy, pes, kočka.
  • Nebo něco co tě skutečně zajímá.

Stanoviště 5

Poslední stanoviště je pastouška. Když budeš mít dost lidí, můžeš někoho navléct do hadrů v tomto stylu. Pastevci mají za úkol lidi uhostit a udržet je na místě než přiletí anděl (pomyslné stanoviště č. 6.). Aby pastevci udrželi na místě, potřebují je nakrmit místními specialitami.

(Stanoviště 6.)

Úplně na konec je možné udělat víc věcí a tak zase uvádím jednu z eventualit. Můžeš pokračovat v biblickém příběhu dál. Co se děje dál? Anděl oznamuje pastevcům radostnou zvěst, že se nám narodil spasitel... Anděla jsme uvedli mp3kou hasičské sirény a anděl jim zaRAPoval:

Dámy a pánové, pánové a dámy!  Spasitel světa je dnes mezi námi! Nesu vám nyní radostnou zvěst, v Betlémě Ježíš narozen jest. V jestličkách dítě na slámě leží... Jsi taky ten, co už tam běží? 

Fotky z naší paarty 

 

Vánoční paarty 2010 - ukázka

Závěr

Nyní není jakýkoliv problém navázat na to proč vlastně přišel Ježíš na zem... kdo byl zač, co tvrdil apod. To je fajn, ne?

Naposledy změněno pátek, 23. listopad 2012 23.31

Média

How to...
Jste zde: Domovská stránka Inspirace Na vánoce vánočku...