Nová generace
pátek, 9. prosinec 2016 21.25

NG ve Švédsku Doporučený

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Dostala jsem za úkol tak nějak shrnout náš skvělý pobyt ve Švédsku. Kdyby to jen šlo! Zážitků a inspirace je tolik, až mi přijde, že každou chvilku exploduji. Shrnout se to tedy rozhodně nedá. Můžu vám pouze nastínit něco málo z našeho úžasného týdne.


Prvním poznatkem určitě bude, že ve Švédsku plyne čas možná až dvakrát rychleji než u nás. Nevěříte? Vážně tomu tak je! Vždyť, jen co jsme přijeli, už jsme zase letěli zpátky. Alespoň tak nám to připadalo! Zatímco ve školních lavicích se každá minuta nehorázně vleče, tady nám připadalo, že jedním mrknutím se ráno změní na večer.
Nicméně, kromě záhadné rychlosti času je Švédsko neobyčejnou zemí z mnoha jiných důvodů. Jedním z nich je třeba místní pohostinnost a vřelost. Takzvaní 'teamers' nás hned první večer zahrnuli do své velké rodiny a my si v jejich 'NG house' začali připadat jako v pohádce (třeba i kvůli tomu, že venku na zahradě stál naprosto autentický Olaf!). Přes naše nesnáze při pamatování (čti: zapomínání) jejich jmen a neustálé otázky typu "A tahle se jmenuje jak?", jsme se přenesli a řekla bych, že koncem týdne už jsme to brali jako hru "Pojmenuj Švéda!". Zároveň jsme během společného týdne uspořádali tzv. Candy night, kdy jsme vzájemně ochutnávali české a švédské sladkosti.
Téměř každý den jsme strávili v 'NG office' (všímáte si, jak to mají všechno propracované, jo?), kde jsme měli tzv. sessions. Mohli jsme se vzdělávat v oblasti vedení NG skupinky, používání médií v NG, plánování akcí, grafice, atd. Za sebe musím říct, že to pro mě bylo velkým přínosem! Popsala jsem snad tolik stránek, jako nikdy předtím.
Společný čas nám zpříjemňovala tzv. fika, což je švédský výraz pro takovou tu odpolední kávu s něčím na zub a spoustou přátel kolem. Nicméně, Švédi sami říkají "It's always time for fika.", což mluví za vše. Takže tedy pokaždé, když jsme se něčím cpali, svedli jsme to na 'fiku', a bez výčitek jsme dlabali dál.
Jeden den jsme kvůli 'fice' dokonce ujeli hodný kus cesty. Abych to ale uvedla na pravou míru, nebylo to jen kvůli dlabanci, především jsme chtěli navštívit jednu NG skupinku, která se ale mezitím rozprchla a tak nám nezbývalo nic jiného, než zajít do kavárny. Stihli jsme za ten den ale navštívit další dvě skupinky, což byl skvělý zážitek. Jednu jsme zastihli hned ráno před samým začátkem vyučování a druhou odpoledne. Skvělé bylo, že jsme mohli vidět NG Sweden v praxi. Mimo jiné jsme si ten den taky pořádně prohlédli centrum Uppsaly, místní katedrálu a univerzitní kampus.
Švédsko na mě opravdu silně dýchlo svou atmosférou a jsem si jistá, že na tuhle naši výpravu třech statečných nikdy nezapomenu. Zároveň mě příležitost vidět, jak funguje NG na vyšším levelu, ještě více nakopla pro práci s mladými lidmi na školách. A jednoho dne bych ráda tohle všechno, co jsem mohla okusit na vlastní kůži ve Švédsku, viděla i u nás.

Niki

Číst 1745 krát Naposledy změněno pátek, 9. prosinec 2016 21.43